1.1. За яким посиланням працює Реєстр?
Реєстр доступний на головній сторінці офіційного вебсайту НАЗК або за посиланням: politdata.nazk.gov.ua.
1.2. Якими є технічні вимоги до початку роботи з Реєстром?
Особливих вимог до обладнання немає, можна застосовувати звичайний ПК. Реєстр працює через веббраузер (Safari, Firefox, Opera, Chrome, Microsoft Edge). Рекомендуємо використовувати актуальні версії веббраузерів.
1.3. Як згенерувати кваліфікований електронний підпис (КЕП) або електронний цифровий підпис (ЕЦП)? Де його взяти?
Отримати КЕП / ЕЦП можна в одному з акредитованих центрів сертифікації ключів (АЦСК). Сьогодні в Україні діють 24 такі центри. Інформацію про них можна отримати з Електронного реєстру суб’єктів, які надають послуги, пов’язані з КЕП / ЕЦП, Центрального засвідчувального органу Міністерства цифрової трансформації України (https://czo.gov.ua/).
1.4. Які КЕП / ЕЦП можна використовувати для доступа до Реєстру?
Для доступа до Реєстру можна використовувати будь-який КЕП / ЕЦП, що згенерований одним або декількома акредитованими центрами сертифікації ключів. До таких центрів, у тому числі, належать центри сертифікації ключів ПриватБанку та Ощадбанку.
1.5. Чи потрібно керівнику кожної місцевої організації мати власний КЕП / ЕЦП чи лише керівнику центральної організації?
Так, потрібно.
Керівникам місцевих організацій власний КЕП / ЕЦП потрібен для входа в електронний кабінет у Реєстрі та для подання Звітів.
1.6. Керівники місцевих організацій повинні реєструвати та застосовувати для реєстрації в системі КЕП / ЕЦП фізичної особи чи КЕП / ЕЦП їхньої юридичної особи – місцевої організації?
Для реєстрації та користування за замовчуванням використовується КЕП фізичної особи.
Водночас можливо використовувати КЕП/ЕЦП юридичної особи за умови, якщо такий КЕП/ЕЦП має персональні дані конкретного користувача – співробітника партії. Наприклад: партія замовила для своїх працівників КЕП/ЕЦП, в яких зазначені саме їх (робітників) персональні дані.
1.7. Чи потрібно виготовляти КЕП/ЕЦП та подавати звіти керівникам організацій партії, які перебувають у процесі припинення шляхом ліквідації в поточному кварталі?
Так, потрібно.
Звіти подають усі місцеві організації, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи та діяльність яких не припинена шляхом внесення відповідного запису про їхнє припинення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
1.8. Як політичній партії отримати доступ до Реєстру?
Партія подає перелік документів, які підтверджують повноваження керівника партії (уповноваженої особи), до Національного агентства (п. 1 розділу ІІІ Порядку формування та ведення Реєстру). Із переліком необхідної інформації та документів можна ознайомитись за посиланням: https://nazk.gov.ua/uk/?p=60710.
1.9. Хто повинен подати інформацію для реєстрації?
Документи для реєстрації подає лише центральний офіс партії. Місцеві організації документів до Національного агентства не надають (п. 1 розділу ІІІ Порядку формування та ведення Реєстру).
Доступ до електронного кабінету місцевим організаціям у Реєстрі надає керівник або уповноважена особа політичної партії (п. 2 розділу ІV Порядку формування та ведення Реєстру).
1.10. Яким чином можна отримати погодження від працівників Національного агентства (підтвердження реєстрації)?
Після надходження листа-звернення Національне агентство приймає відповідне рішення про створення облікового запису політичної партії у Реєстрі або відмовляє у його створенні.
Про результати розгляду Національне агентство повідомляє політичну партію шляхом надсилання листа поштою, а також на адресу електронної пошти політичної партії (п. 4 розділу ІІІ Порядку формування та ведення Реєстру).
1.11. Якщо місцева організація допустила помилку, чи можна змінити дані, поки центральний офіс не відправив загальний Звіт?
Так, користувач на рівні місцевої організації матиме можливість скоригувати дані у системі до накладення КЕП / ЕЦП.
Після накладення КЕП / ЕЦП до сформованого документа внести зміни неможливо.
1.12. Якщо місцева організація не має статусу юридичної особи та власного коду ЄДРПОУ, вона також звітує?
Ні, окремо не звітує.
Місцева організація, що не має статусу юридичної особи, не наділена правоздатністю та дієздатністю, а отже, і не може мати в розпорядженні майно. Тому всі дані про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру таких організацій повинні бути відображені у Звіті самої партії або її місцевої організації, що має статус юридичної особи, залежно від її підпорядкування.
1.13. Якщо місцева організація ліквідується, як відобразити це у Реєстрі?
Якщо місцева організація ліквідується, про це здійснюється відповідний запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань на підставі поданих документів.
У Реєстрі відображення таких записів не передбачено. Це пояснюється тим, що юридична особа вважається такою, що припинила свою діяльність, тільки з моменту внесення про це даних до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
До настання такого моменту на неї поширюються права та обов’язки, визначені законом для юридичних осіб, у тому числі й щодо звітування.
1.14. Підписаний Звіт місцевої організації потрапляє до центрального офісу партії чи відразу до Національного агентства?
Звіт місцевої організації завантажується у базу даних Національного агентства, але подається лише зі Звітом партії як додаток до нього. Тобто Звіт місцевої організації не потрапляє до Національного агентства одразу, а тільки після погодження та підписання Звіту партії її керівником (уповноваженою особою партії).
1.15. Якщо змінюється керівник місцевої організації або керівник партії, як потрібно змінювати користувачів, що мають доступ до електронного кабінету?
Для зміни керівника партії (уповноваженої особи партії) необхідно повідомити Національне агентство, надавши документи, що підтверджують повноваження цієї особи (п. 1 розділу ІІІ Порядку формування та ведення Реєстру).
Доступ до електронного кабінету новому керівникові місцевої організації партії може бути надано через функціонал електронного кабінету партії або місцевої організації уповноваженою особою, яка вже має доступ до кабінету Реєстру партії або місцевої організації з відповідними правами доступу на підписання та подання Звіту (розділ 8 «Внесення змін до даних офісу партії» Інструкції керівника партії за посиланням: https://politdata.nazk.gov.ua).
1.16. Чому біля деяких полів у дужках вказано «не обов’язково»?
Щодо полів, де зазначено «не обов’язково», то за відсутності в них інформації система надасть можливість перейти до наступного кроку. Отже, користувач самостійно визначає, чи має партія відповідні дані для заповнення полів, які є необов’язковими.
Усі інші поля Звіту є обов’язковими для заповнення. Це означає, що в разі незазначення інформації в цих полях система не пропустить користувача на наступний крок.
1.17. Яким чином здійснюється доступ громадян до інформації Реєстру?
Національне агентство забезпечує відкритий цілодобовий доступ до публічної частини Реєстру на офіційному вебсайті Національного агентства з можливістю перегляду, копіювання та роздрукування інформації.
Будь-які особи можуть здійснювати пошук, перегляд та збереження електронних копій документів Реєстру, у тому числі у формі відкритих даних, відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Доступ до даних Реєстру надається також у вигляді набору даних, організованого у форматі, що дає змогу його автоматизовано обробити електронними засобами (машинозчитування) з метою повторного використання (у формі відкритих даних) (пп. 3 – 5 Розділу VІ Порядку формування та ведення Реєстру).
1.18. Чи потрібно подавати «нульові» Звіти?
Так, потрібно.
Закон вимагає подання Звіту партії незалежно від того, «нульовий» він чи ні (ч. 9 ст. 17 Закону).
1.19. Де можна ознайомитись із правилами користування Реєстром?
Вимоги до користувачів Реєстру, процедури реєстрації користувачів у Реєстрі, опис функціональних можливостей електронного кабінету під час роботи з Реєстром визначаються відповідними інструкціями користувачів.
Зазначені інструкції розміщені на офіційній сторінці Реєстру за посиланням: politdata.nazk.gov.ua (п. 8 розділу ІІ Порядку формування та ведення Реєстру). Вони містять покрокові приклади щодо заповнення Звіту, у тому числі відеоматеріали.