Перелік скорочень
Закон - Закон України "Про політичні партії в Україні".
Положення про порядок подання Звіту - Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, затверджене рішенням Національного агентства від 28.07.2016 № 2 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 25.08.2016 за № 1185/29315.
Положення про аналіз Звіту - Положення про аналіз Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, затверджене рішенням Національного агентства від 08.09.2016 № 26 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 19.09.2016 за № 1264/29394.
Місцева організація - Місцева організація політичної партії, що в установленому порядку набула статусу юридичної особи.
Методологія визначення розміру (суми) внеску на підтримку політичної партії у формі робіт, товарів або послуг - Методологія визначення розміру (суми) внеску на підтримку політичної партії у формі робіт, товарів або послуг, затверджена рішенням Національного агентства від 16.11.2018 № 2596, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 10.12.2018 за № 1397/32849.
КУпАП - Кодекс України про адміністративні правопорушення.
П(С)БО 8 - Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 8 “Нематеріальні активи”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 18.10.1999 № 242, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 02.11.1999 за № 750/4043.
1.1. Які види Звітів існують, коли їх слід подавати та який звітний період вони охоплюють?
- квартальний Звіт (ст. 17 Закону),
- Звіт з усунутими недоліками (уточнюючий) (ст. 17-7 Закону).
Квартальний Звіт політичні партії подають до Національного агентства щокварталу, але не пізніше ніж на 40 день після закінчення звітного кварталу (ст. 17 Закону в редакції, що діяла до 16.01.2020), зокрема (п. 2 розділу ІІ Положення про порядок подання Звіту):
- за І квартал – до 10 травня звітного року включно,
- за ІІ квартал – до 09 серпня звітного року включно,
- за ІІІ квартал – до 09 листопада звітного року включно,
- за ІV квартал – до 09 лютого наступного за звітним року включно.
Якщо останній день строку подання Звіту припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку подання Звіту вважається наступний робочий день, що настає за вихідним або святковим днем (п. 4 розділу ІІ Положення про порядок подання Звіту).
Наразі Звіт подається не пізніше ніж на 40 день після закінчення здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України (п. 5 розділу VІ “Заключні положення” Закону).
Уточнюючий звіт – це звіт, що подається з метою усунення причин, які зумовили зупинення державного фінансування статутної діяльності політичної партії.
Подати такий звіт може партія, державне фінансування статутної діяльності якої зупинено за наказом Національного агентства у випадках, передбачених ст. 17-7 Закону.
1.2. Чи можна подати виправлений Звіт?
1.3. Чи можна відкликати поданий Звіт?
Звіти (у тому числі подані з порушенням встановленого строку) Національне агентство перевіряє у строк, що не перевищує двох місяців з дня його надходження (ч. 14 ст. 17 Закону в редакції, що діяла до 16.01.2020).
Датою подання Звіту вважається дата присвоєння реєстраційного індексу структурним підрозділом Національного агентства, що здійснює реєстрацію вхідної кореспонденції, а в разі надходження звітності поштою – дата на поштовому штемпелі підприємства (відділення) зв’язку, що обслуговує відправника (п. 3 розділу ІІ Положення про порядок подання Звіту).
Якщо Звіт надійшов до Національного агентства, відкликати його неможливо, оскільки з цього моменту розпочато його перевірку.
1.4. Які особливості подання Звіту за ІV квартал?
Відомості у Звіті за ІV квартал відображаються наростаючим підсумком на кінець року окремо щодо політичної партії та кожної її місцевої організації. Відображення наростаючим підсумком означає, що у Звіт за ІV квартал вносяться відомості за всі квартали звітного року.
При цьому до такого Звіту додаються копії документів, що підтверджують відображені у ньому відомості (у тому числі копії платіжних документів, довідок установ банків про рух коштів на рахунках, копії фінансової звітності) тільки за цей квартал.
Документи, що підтверджують відомості за попередні квартали, не подаються.
Увага! Оскільки Звіт за ІV квартал подається наростаючим підсумком, то додатково подавати річний Звіт не потрібно. У Звіті за ІV квартал (наростаючим підсумком) необхідно врахувати та виправити недоліки та порушення, що були виявлені при аналізі Звітів за попередні періоди.
1.5. У якій формі потрібно подавати Звіт?
Увага! Звіти місцевих організацій повинні бути оформлені аналогічно до Звіту політичної партії, тобто пронумеровані, прошиті, скріплені печаткою та підписом. Звіти структурних утворень прошиваються кожний окремо.
Крім того, Звіт подається в електронному вигляді – на електронних носіях інформації (CDR-дисках, з’ємних носіях інформації тощо).
Електронний вигляд передбачає наявність Звіту:
- у форматі MS Excel,
- сканованої копії звіту у форматі PDF (сканування проводиться з роздільною здатністю не менше ніж 300 dpi та не більше ніж 600 dpi і зберігається у форматі PDF (*.pdf), де повинні бути закриті відомості про фізичну особу, що належать до інформації з обмеженим доступом, крім відомостей, що підлягають обов’язковому оприлюдненню (прізвище, ім’я, по батькові та місце проживання фізичної особи (місто, селище міського типу, село, без зазначення адреси проживання)).
Увага! Звіт в електронному вигляді повинен відповідати паперовому варіанту Звіту зі всіма додатками.
Детальніше про строки подання Звітів викладено в запитанні 1.1.
1.6. Чи можна змінювати форму Звіту (колонки, рядки тощо)?
Також не допускається подання Звіту з виправленнями (закреслення, помарки, затирання тощо) (п. 5 розділу ІІ Положення про порядок подання Звіту).
1.7. Що додавати до Звіту та які додатки є обов’язковими?
ч.ч. 11, 12 ст. 17 Закону в редакції, що діяла до 16.01.2020
До Звіту додають:
- інформацію про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру від кожної місцевої організації політичної партії шляхом заповнення відповідних розділів Звіту, що стосуються місцевої організації партії, – обов’язково подається разом із Звітом політичної партії у вигляді додатка;
- копії документів, що підтверджують відображені у Звіті відомості (у тому числі копії платіжних документів, довідок установ банків про рух коштів на рахунках, копії фінансової звітності);
- Звіт в електронному вигляді, оформлений відповідно до вимог законодавства (подається у вигляді додатка до Звіту політичної партії).
Додатки є складовими частинами Звіту, та їх подає виключно політична партія.
Крім того, до Звіту за ІV квартал політична партія, її місцева організація додають:
1. висновки щорічного внутрішнього фінансового аудиту своєї діяльності (в разі наявності доходів та/або витрат);
2. висновки незалежного зовнішнього фінансового аудиту (в разі отримання політичною партією державного фінансування).
Увага! Зазначені висновки є невід’ємними частинами такого Звіту та обов’язковими до подання.
1.8. Хто підписує Звіт політичної партії з додатками?
ч. 7 ст. 17 Закону в редакції, що діяла до 16.01.2020
Звіт подається до Національного агентства за підписом керівника політичної партії (уповноваженої особи політичної партії).
Якщо штатним розписом політичної партії передбачена посада головного бухгалтера, то Звіт підписує також головний бухгалтер.
1.9. Хто підписує Звіт місцевої організації зі статусом юридичної особи?
При цьому якщо Звіт місцевої організації підписує керівник партії (уповноважена особа політичної партії), необхідно додати до Звіту документи, що підтверджують повноваження такої особи
1.10. Чи можна подавати Звіт за підписом керівника партії не з оригінальним підписом (копія/факсиміле)?
Достовірність даних Звіту підтверджується власноручним підписом керівника (уповноваженої особи) на останній сторінці Звіту, скріпленим печаткою політичної партії (п. 13 розділу ІІ Положення про порядок подання Звіту).
1.11. Як заповнюється графа про персональні дані керівника на останніх сторінках Звіту?
*для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта.
Приклад заповнення:
1.12. Які відомості необхідно обов’язково знеособлювати в електронному форматі Звіту (PDF, Excel)?
1.13. Чи потрібно знеособлювати відомості у паперовій формі Звіту?
Вимоги щодо закриття відомостей про фізичну особу, що належать до інформації з обмеженим доступом, встановлено тільки для Звітів у форматі MS Excel і сканованої копії Звіту у форматі PDF (абз. 3 п. 1 розділу ІІ Положення про порядок подання Звіту).
1.14. Де знайти шаблон електронної форми (Excel) Звіту?
Звіти політичних партій, у тому числі у форматі Excel, форми яких можуть бути використані як шаблони для звітування, розміщені на офіційному вебсайті Національного агентства в розділі “Запобігання політичній корупції” за посиланням:
https://nazk.gov.ua/uk/departament-z-pytan-zapobigannya-politychnij-koruptsiyi/zvity-politychnyh-partij-2/.
1.15. Чи потрібно додавати до Звіту довідку банку по рахунку у разі відсутності на ньому руху коштів?
До Звіту додаються копії документів, що підтверджують усі відображені у Звіті відомості (у тому числі копії платіжних документів, довідок установ банків про рух коштів на рахунках) (ч. 12 ст. 17 Закону в редакції, що діяла до 16.01.2020).
1.16. Чи потрібно кожного звітного періоду додавати до Звіту підтверджуючі документи?
При безоплатному користуванні партією майном, наприклад, офісним приміщенням, щокварталу (тобто в кожному звітному періоді) потрібно додавати до Звіту такі документи:
- висновок про визначення розміру (суми) внеску у формі робіт, товарів або послуг, складений відповідно до Методології визначення розміру (суми) внеску на підтримку політичної партії у формі робіт, товарів або послуг;
- документ, що підтверджує безоплатну передачу майна в користування партії (договір, заява внескодавця);
- документи, згідно з якими виникає право власності на майно, для підтвердження відображених відомостей щодо власника майна, що перебуває в користуванні партії.
1.17. Що робити у разі виявлення партією технічної або іншої помилки у поданому Звіті?
Отримана інформація може бути врахована Національним агентством при здійсненні аналізу Звіту.
1.18. Якими документами підтверджується право керівника політичної партії підписувати Звіти місцевих організацій?
- Якщо партія є засновником структурних утворень – її керівник може мати такі повноваження згідно зі Статутом партії (ст. 8 Закону) та/або рішенням установчих зборів, оформлених Протоколом установчого з’їзду (конференції, зборів) про створення політичної партії.
- Якщо засновниками структурних утворень партії є фізичні особи – повноваження на підписання Звіту такого структурного утворення можуть бути визначені рішенням установчих зборів, з’їзду (конференції, зборів) відповідного структурного утворення партії.
1.19. Чи потрібно засвідчувати у встановленому порядку копії підтверджуючих документів, що додаються до Звіту?
Копії підтверджуючих документів, що додаються до Звіту, є додатками до Звіту. Про їх кількість зазначається на останній сторінці Звіту в позиції “наявність додатків”. Також Звіт у паперовій формі повинен бути пронумерований, прошитий та містити на останній сторінці напис “Усього пронумеровано, прошито, скріплено печаткою та підписом ___ аркушів”, найменування посади керівника (уповноваженої особи політичної партії), його (її) прізвище, ініціали та підпис, відбиток печатки (абз. 2 п. 1 розділу ІІ Положення про порядок подання Звіту).
Таким чином, керівник (уповноважена особа політичної партії) підтверджує відповідність копій письмовому оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
1.20. Чим регламентується порядок дій політичної партії щодо припинення діяльності місцевої організації?