4. Особливості перевірки окремих видів повідомлень

11.09.2023 Чинна публікація

Крім загального порядку перевірки повідомлення, ст. 532 Закону передбачає окремий порядок розгляду для повідомлень залежно від суб’єкта, про якого повідомляється, чи інформації, яка міститься в повідомленні.

Якщо повідомлення подане стосовно уповноваженої особи організації, до якої воно надійшло, порядок розгляду такого повідомлення визначається керівником відповідної організації (абз. 4 ч. 3 ст. 532 Закону).

Під «уповноваженою особою» у цьому випадку слід розуміти керівника уповноваженого підрозділу або уповноважену особу з питань запобігання та виявлення корупції.

Керівник організації може визначити відповідальним за розгляд повідомлення інший структурний підрозділ організації (юридичну службу, підрозділ внутрішнього контролю або власної безпеки).

У разі якщо повідомлення містить інформацію про вчинення уповноваженою особою корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, керівник організації зобов’язаний у межах своїх повноважень вжити заходів щодо припинення такого правопорушення та негайно, протягом 24 годин, письмово повідомити про його вчинення спеціально уповноважений суб’єкт у сфері протидії корупції.

Про результати розгляду повідомлення обов’язково інформується особа, яка здійснила повідомлення.
  1. Якщо повідомлення подано стосовно керівника організації, таке повідомлення у триденний строк надсилається суб’єкту, уповноваженому здійснювати розгляд чи розслідування фактів, викладених у повідомленні, про що інформується особа, яка здійснила повідомлення (абз. 5 ч. 3 ст. 532 Закону). Таким суб’єктом може бути керівник органу вищого рівня, спеціально уповноважений суб’єкт у сфері протидії корупції або орган досудового розслідування.
  2. Відповідно до ч. 1 ст. 531 Закону органи Національної поліції, прокуратури, Національне антикорупційне бюро України, Державне бюро розслідувань та Національне агентство зобов’язані забезпечити функціонування внутрішніх і регулярних каналів повідомлення.

Інформація, отримана такими суб’єктами через регулярні канали повідомлення, вноситься до Порталу уповноваженими на це особами відповідних суб’єктів.

Варто зазначити, що, оскільки Законом не визначено вимог до регулярних каналів повідомлень, рекомендуємо при створенні таких каналів повідомлення забезпечити їх цілодобову доступність, безоплатність та зручність використання (такими каналами можуть бути, зокрема: спеціальна телефонна лінія, електронна скринька, онлайн-форма повідомлення, розміщена на вебсайті організації, тощо).

Отримана регулярними каналами або направлена з організації інформація про можливі факти кримінальних правопорушень, одержана органами досудового розслідування, розглядається в порядку, визначеному КПК України (абз. 10 ч. 3 ст. 532 Закону).

Крім того, отримана регулярними каналами чи направлена з організацій інформація про можливі факти адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією, одержана органами, уповноважені особи яких мають право складати протоколи про відповідні адміністративні правопорушення, розглядається в порядку, визначеному законом.

Такими органами відповідно до ст. 255 КУпАП є Національне агентство (в частині правопорушень, вчинених службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище) та органи Національної поліції (за винятком правопорушень, вчинених службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище).

https://wiki.nazk.gov.ua/category/vykryvachi-koruptsiyi/shhodo-otrymannya-ta-rozglyadu-povidomlen-pro-mozhlyvi-fakty-koruptsijnyh-abo-pov-yazanyh-z-koruptsiyeyu-pravoporushen-inshyh-porushen-zakonu-ukrayiny-pro-zapobigannya-koruptsiyi/#post6010